Jako ploché střechy se označují konstrukce se sklonem do 5 °. Úplně rovné však být nemohou, vždy je potřeba vybudovat nějaký spád, nejčastěji 2 nebo 3 %.
Dříve se budovaly střechy úplně bez spádu nebo se spádem do 1 %. Bohužel se však neosvědčily. Po dešti u nich docházelo ke vzniku stojaté vody, což s sebou nese řadu neblahých důsledků:
Stojatá voda bývá problematická rovněž v zimě, kdy zamrzá. Tehdy se na střeše drží také sníh.
Správně navržené vyspádování střech dokáže prodloužit jejich životnost, zlepšit tepelněizolační schopnosti a zvýšit hydroizolační bezpečnost.
ČSN 73 1901 Navrhování střech – Základní ustanovení uvádí, že kaluže se tvoří při sklonu střechy do 3 %. U některých případů, zejména rozlehlejších objektů, se ho však těžko dosáhne, proto se pak přistupuje ke kompromisu – sklonu 2 %.
Správné vyspádování střechy vždy navrhnou odborníci, kteří podle konkrétního typu určí také vhodnou technologii spádování. Typicky se používají tepelněizolační desky od různých výrobců, tím pádem se zajistí i zateplení ploché střechy.
Profesionálně zhotovená plochá střecha je spolehlivá dlouhodobě. Proto pokud budete investovat do její úpravy, vyřešte vše při jednom. Spolu se spádováním se navrhne i zvuková a teplená izolace přesně na míru vašim potřebám. V topné sezóně ušetříte za vytápění, v létě budete mít pod střechou příjemnější teplotu i bez klimatizace.